Cengiz Aytmatov


 "Gözlerimi kapayabilir, kulaklarımı tıkayabilir ama düşünmeden edemezdim."

Cengiz Aytmatov, Sovyetler döneminde yaşamış ve dünya çapında tanınırlığa ulaşmış Kırgızistan Türk'ü yazarımızdır. Eserleri yaklaşık 200 dile tercüme edilmiştir. Henüz 10 yaşında iken babası Törekul Aytmatov, Sovyet hükümeti tarafından kurşuna dizilerek infaz edilmiştir. Kısa süre sonra II. Dünya Savaşı başlayınca Büyük Savaş'ın yoklukla geçen zor yıllarını babasız geçirmiştir. Yetişkin nüfusun büyük kısmının orduya alınması, Aytmatov gibi bir çoklarının çocuk yaşta istihdam edilmelerine neden olmuştur.
"Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürlerse, işte buna çare yoktur." 

Aytmatov, ilk eserini 24 yaşında Pravda gazetesinde yayınladı. Asıl şöhretini 1958'de Novy Mir (Yeni Dünya) dergisinde yayınlanan Cemile ile edindi. Ünlü Fransız şair Louis Aragon'un eseri Fransızca'ya çevirip yayınlaması ile yazara Avrupa çapında büyük ün kazandırdı. Louis Aragon kitabın önsözünde Cemile için "dünyanın en güzel aşk hikayesi" tabirini kullandı. Takip eden yıllarda Sovyet Yazarlar Birliği (1956) ve Komünist Parti (1959) üyesi oldu.

"Bizim için değerli anılar taşıyan yerlerde ayak izlerimiz niye silinir? Niye kalmaz?"
"Gitmekle kendinden kaçıp kurtulacağını mı sanıyorsun? Nereye gidersen git, üzüntülerin de seninle beraber gelecektir..."


Beyaz Gemi, Gün Olur Asra Bedel, Toprak Ana, Cengiz Han'a Küsen Bulut, Dişi Kurdun Rüyaları gibi pek çok fevkalade eser veren Cengiz Aytmatov 10 Haziran 2008'de vefat etti. Pek çok ödüle layık görüldü, yazdığı eserler geniş bir okuyucu kitlesi tarafından büyük beğeniyle okundu. Yeşilçam'ın en sevilen filmlerinden biri olan "Selvi Boylum Al Yazmalım" onun aynı adlı eserinden uyarlandı. Ayrıca, 1969 yılında Cemile'nin film uyarlaması çekildi ve film büyük beğeni topladı.

Vefatının 10. yıl dönümünde kendisini saygıyla anıyor ve son bir alıntı ile yazımı noktalıyorum:

"Yeryüzündeki bütün yaratıklar arasında şeytanla hemen uyuşan, anlaşan tek yaratık insan idi. Bu uyuşma sonunda yüzyıllar, bin yıllar boyunca kötülük ekti, kötülük biçti ve kötüye zafer kazandırdı. Evet, kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.

3 yorum:

  1. Sovyetler döneminde bir çok insan ya kurşuna dizildi ya da toplama kamplarında yok edildi. Dostoyevski'nin Ölü Evinden Anılar'ını okumanızı öneririm.

    YanıtlaSil
  2. melabaaağ hoşgeldiniz aramızaaa :)

    YanıtlaSil


Öne Çıkan Yayın

Makber

En Çok Görüntülenenler

Kategoriler

Arşiv

E-posta takip