#818: Kitap Önerileri

*Bu yazıda kitap içerikleri hakkında keyif kaçırıcı bilgiler bulunmamaktadır.

Bütün o kavurucu sıcaklara, yüksek oranda seyreden boğucu neme rağmen, her türlü bahaneyi bertaraf edip kitaplardan uzak kal(a)mayanlara ve bu sıcaklığa rağmen hâlâ, bu sıcakta mı, demeden çay içenlere (evet bu sıcakta...) selam olsun!


Kendi kendime selam çaktığıma göre, bu ay önereceğim kitaplara geçelim.

  • Gazi Mustafa Kemal Atatürk (İlber Ortaylı)

Dün Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın kaleminden Gazi Paşa'mızı okudum. İlber Ortaylı'nın diğer kitapları gibi bu kitapta oldukça akıcı bir dile sahip. Tekrara düşmemek amacıyla olsa gerek bazı önemli olaylar yüzeysel olarak geçilmiş, bahsedilen konuları/kavramları yer yer uzun uzun açıklıyor."Tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamak mümkün değildir. Atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur." - İlber Ortaylı

İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü anlatıyor. Türk tarihçiliğine hiç unutulmayacak ve sürekli başvurulacak bir rehber kitap daha kazandırıyor…


  • Uluğ Bey'in Hazinesi (Adil Yakubov)

Bu kitap kesinlikle okuduğum en güzel tarihi romanlardan birisi. Üzerine yorum yapmam epey güç, çok beğendim, fevkalade. Adil Yakubov'un muhteşem bir anlatımı, betimleme gücü var. Herkesin okuması gereken bir şaheser...Uluğbey Timur'un torunu ve Semerkand'ın hakimidir. Ama hükümdarlığı ile değil bilim adamlığı ile bilinir. Astronomi alanında çağının en büyük dehasıdır ve Ay'daki kraterlerden birine adı verilmiştir.
"Uluğbey'in Hazinesi" Uluğ Bey ve dönemini anlatan ve tümüyle gerçeklere bağlı kalınarak yazılmış bir tarihi roman.
Bu romanda kendisini bilime adayan bir hükümdarı ve bilim ile din adamları arasındaki kavgayı görecek, Nakşi tarikatının hışmını üzerine çeken alim bir hükümdarla gerici güçlerin kavgasına şahit olacaksınız.
...
"Uluğbey'in Hazinesi" ileri ile gerinin, bilim ile tarikatçıların, iyilerle kötülerin, devrimcilerle döneklerin, yoksullarla zenginlerin, aşıklarla zorbaların büyük hesaplaşmasının sarsıcı romanı. (Arka kapak yazısından)


  • Felsefe Yenmez ama Tadına Bakabilirsiniz! (Mustafa Topal)

Bu kitap hakkında bir yazı zaten yazmıştım, burada. Felsefeye ilgi duyan, daha önce bir felsefe kitabı okumamış, okumak isteyen okuyuculara tavsiye ediyorum.


  • Leyla ile Mecnun (Burak Aksak)


Leyla ile Mecnun aynı isimli dizinin senaristi Burak Aksak tarafından kaleme alınmış bu güzel roman benim için keyifli bir okuma oldu, su gibi akıp bitti... 

Kitap diziye göre birtakım farklılıklar içeriyor. Dizideki karakterler romanda daha sevimsiz yansıtılmış, bazılarına daha az yer verilmiş ve bazı karakterler ise hiç yer almıyor.Aynı gün aynı hastanede doğmalarıyla başladı her şey. Bir hayatın birden fazla kez yaşanabileceğinin ve yarım kalmış her hikâyenin tamamlanmaya muhtaç olduğunun bir kanıtıydı onlar. Peki Mecnun bu sefer Leylasına kavuşabilecek mi? Yoksa yine çölde mi açacak gözlerini? Çünkü o çöl çaresiz âşıkların son durağıdır. Kavuşamayan âşıklar o çölde aralar sevdiğini, kavuşanlarsa emlakçı emlakçı dolanır dururlar, 2+1 kombili.

1 yorum:


Öne Çıkan Yayın

Makber

En Çok Görüntülenenler

Kategoriler

Arşiv

E-posta takip